Odstranění plaku a zubního kamene

Plak je lepkavý, téměř neviditelný film, který se tvoří na zubech. Jedná se o rostoucí kolonii živých bakterií, zbytků jídla a slin. 

Bakterie produkují toxiny způsobující zánět dásní. Tento zánět je začátkem onemocnění parodontu.

Plak se odstraní metodou Leštění zubů. To je procedura, která pomáhá udržovat dutinu ústní v dobrém zdravotním stavu a také zabraňuje progresi onemocnění dásní.

 

Zubní kámen je mineralizovaný plak, který byl po určitou dobu neodstraněn a ponechán na zubu a je nyní pevně přichycen k povrchu zubu. Nánosy kamene se tvoří nad a pod linií dásní a lze je odstranit pouze speciálními zubními přístroji a nástroji.

Obvykle se provádí ultrazvukem, který využívá vysokofrekvenční vibrace k oddělení kamene od zubu. A dále se používají ruční nástroje zvané scalery nebo kyrety, pomocí kterých dochází k ohlazení povrchu zubu.

Odstranění nánosů kamene může zastavit šíření parodontitidy. V některých případech se mohou dásně vrátit zpět do zdravého stavu. 

Další z důvodů...

... je svěží dech. Parodontální onemocnění je často signalizováno špatným dechem (halitóza).

Špatný dech je zpravidla způsoben kombinací nevyčištěných zbytků potravy, bakteriální tvorby a parodontologickými problémy.

Odtranění plaku, kamene a bakterií znatelně zlepšuje dech a zmírňuje zánět

Co zahrnuje léčba?

Odstranění plaku a zubního kamene se obvykle provádí v průběhu pravidelné návštěvy dentální hygieny.

Provádí se v několika fázích:

  1. Čištění nad dásní (Supragingivální cleaning) - Dentální hygienista důkladně vyčistí oblast nad linií dásní pomocí nástrojů scalerů, aby se zbavilo plaku a kamene.
  2. Čištění pod dásní (Subgingivální scaling) - Toto je nejdůležitější krok pro pacienty s parodontálním onemocněním, protože zkušený dentální hygienista je schopen odstranit kámen z parodontálních chobotů.
  3. Ohlazením povrchu kořene (Root planing) se odstraní všechny zbývající bakterie. Tyto bakterie jsou extrémně nebezpečné pro pacienty s parodontitidou, takže jejich odstranění je jednou z hlavních priorit léčby. 

Profylaktické (preventivní) čištění zubů se doporučuje 2x ročně jako preventivní opatření. U pacientů s parodontitidou by mělo být prováděno každé 3 - 4 měsíce. 

Přestože onemocnění parodontu nemůže být zvráceno, je preventivní čištění jedním z nástrojů, které může dentální hygienista využít k zastavení zánětlivého postupu. 

Objednání

Kontakt

David Urban, DiS.
Za Zelenou liškou 953/1a
Praha 4 - Krč
140 00

Ordinační doba

St: 9:00 - 16:00
Čt:  9:00 - 16:00
Pá: 9:00 - 13:00

 

Veškeré zde uvedené informace nejsou náhradou za návštěvu Vašeho lékaře.

© Copyright Dentální hygiena. Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode